1. září 2023
Mají to holky v horách těžší?
Girls power!
Naše ambasadorka Pavlína Adam se s vámi ráda podělí o své zkušenosti.
Najdeme kluky, co se bojí létat, ztratí se i v baru po cestě na toaletu nebo vylezení po žebříků nazvou jako život ohrožující dobrodružství, které by se již nikdy nemělo opakovat.
Na druhou stanu ale musím říct, že holky to mají v něčem opravdu těžší. Hormonální změny, které nás poctivě doprovází každý měsíc, s sebou nepřináší jen nevrlé poznámky směrem k ostatním, ale umí být pořádnou zátěží pro nás samotné. Vždyť i my jsme nešťastné, že nejsme ve své kůži, že k bolavým nohám nám přibydou oteklé kotníky a křeče do břicha; v tom lepším případě. V tom horším ani nevylezeme ze stanu. A to že přijdou v nejméně vhodnou chvíli, na to jsme si už taky většinou zvykly. I tak to vždycky naštve. Zde pak není prosba o shovívavost směřována jen směrem k ostatním ale především k sama sobě. Ta hormonální diskotéka, co se nám odehrává v těle, má své důvody. Než ale plně využijeme její potenciál, pro který byla stvořena, je potřeba tato období nějak přežít.
Bezpečí
Další otázkou je, jak je to s bezpečím, pokud je holka sama v horách. Když pominu základní pravidla pro pohyb v horách, který by si měl každý, kdo do hor jde, osvojit, můžou to být nečekané, a hlavně nechtěné návštěvy jedinců, co neznají hranice. Popravdě, za poslední tři roky, které jsem strávila skoro nepřetržitě v horách na různých kontinentech se mi stalo pouze jednou, že jsem se cítila nekomfortně.
A to, když na nás pokřikovali 14letí kluci v Nepálu, kteří nás doslova bombardovali slovním vodopádem, kde jen vyměňovali slovíčko „kiss“ za „sex“. Do jaké míry to mysleli vážně těžko říct. I tak to bylo nepříjemné a mě to donutilo si nejen osvojit nepálské slovíčko „madata“, které v překladu znamená pomoc, ale i pro ni dojít do vedlejší vesnice. I tak to pořád nebylo nic, co by nezažila holka žijící několik let v jakémkoliv větším městě. Někdy mě ta městská divočina přijde horší než ta horská, jen jsme na ni více navyklí.
Co si myslím, že ženské tělo vnímá jinak, je pocit chladu. Je to dáno rozdílným metabolismem, protože, co funguje u kluků, může u nás fungovat jinak. Kromě genetické výbavy a fyziologických rozdílů za to může ta stejná hormonální diskotéka. Tak se nedivte, když se budou kluci na horách chlubit, kolik kilo už zhubli, a my se po té stejné náloži kilometrů stále ani nevejdeme do těch nových džínů z loňska.
Vzhledem k vyšší svalové hmotě mají muži obvykle vyšší bazální metabolickou rychlost, což znamená, že jejich těla produkují více tepla v klidu. To může také ovlivnit vnímání teploty. Pokud tedy nechceme trávit celé dny ve fitku a brousit svaly, které by nám i Rambo záviděl, je potřeba tomu přizpůsobit naši výbavu. Proto si holky rády berou o řadu teplejší spacák a lehká péřovka nesmí chybět ani na letní dovolené.
Tipy, které vám to ulečí
Ať už se chystáte na horský výstup, dobrodružnou expedici nebo jen tak na procházku, tyhle tipy vám ulehčí život a snad i zvýší zábavu.
Pohodlně a stylově:
Hory nejsou žádná módní přehlídka. Anebo? Oblečení by mělo být primárně pohodlné a funkční, na druhou stranu nemusíme vypadat jako yetti, co se právě vyhrabal ze zimního spánku. Vyberte si oblečení, které se hodí nejen k vaši pleti, ale i k aktuálnímu počasí a terénu.
Nebojte se barev:
Pokud se vydáváme do odlehlejších částí matky přírody, je lepší volit oblečení výrazné, které, kdyby nám to nevyšlo s navigací, anebo se třeba nedej Bože něco stalo, pomůže záchranné službě k vaší lokaci.
Bez telefonu to nepůjde?
Hory mají kouzlo, a když k tomu přidáte trochu offline dovolené, tak to může být skutečně úžasné. Jen si dopředu nezapomeňte stáhnout offline mapy a kdyby bylo nejhůř, tak i nějaké podcasty a hudbu, která pomůže s udržením tempíčka do kopce.
Pokud ale chuť sdílet své zážitky na Instagramu přeci jen vyhraje, dejte si pozor na nechtěnou večerní návštěvu a nesdělujte svou aktuální pozici. A možná ještě lépe, buďte ve svých dobrodružstvích o den napřed před realitou sociálních sítích.
Dáme si pauzu:
Nezapomeňte na svačinku a pití. Někdy to může trvat déle, než si uvědomíte, že máte hlad jako vlk, a když zrovna nebudete mít něco k snědku, tak jste v háji. A to platí v případě pitného režimu dvojnásob. Nemusíte nosit hned galony vody, ale je dobré si otipovat předem zdroje, kde se bude dát voda doplnit. Nemusí to být hned stánky s občerstvením, ale i různé potůčky, studny nebo pro ty odvážnější kdejaká kaluž. S bakteriální čistotou si pak hravě poradí např. vodní filtry. Šumivé tablety hořčíku dodají tu správnou chuť a zmírní případné svalové křeče.
Každý gram se počítá:
Nemusíme být hned členkami národního vzpěračského týmu, aby se nám podařilo nahodit si batoh na záda, ani nést polovičku své váhy, abychom byly superhrdinky. Zde není potřeba soupeřit, kdo bude mít víc vybavení. Místo toho si dejte do batohu jen to, co skutečně potřebujete. Lehčí batoh, lehčí krok a více zábavy. Vybírejte věci, které mají více funkcí. Nejenže to ocení vaše záda, ale budete mít navíc volné ruce na focení a psaní na Instagram.
Ano první pomoci:
Mějte u sebe aspoň základní vybavení první pomoci. To je prostě must-have, protože nikdy nevíte, co se může stát. Umět ji použít je určitě taky dobrá dovednost. Znát číslo na horskou službu v okolí je v případě potřeby bonus k nezaplacení.
Aby se nám zapalovaly maximálně lýtka:
I přesto, že pihy, které vytáhne sluníčko, k horám prostě patří, jsou sluneční brýle, opalovací krém, kšiltovka nebo čapka dobré tajné zbraně proti přílišným slunečním políbením. Sněžná slepota je taky zážitek, co by si člověk mohl raději nechat ujít. Na ledovci pak pozor, že se sluníčko odráží i zespoda. Značka: spálená brada a nosní dírky
Sdílet zážitky:
Berete kámošku nebo dvě s sebou? Super! Kromě toho, že budete mít s kým pokecat a sdílet váhu společné výbavy, bude to někdo, kdo ti případně pomůže v nesnázích. Pokud ale raději za svými epickými dobrodružstvími vyrážíte sama, nechte o sobě zprávu, kam jdete a kdy se vrátíte.
Buďte za dámu:
Nepotřebujeme tu žádnou ekologickou katastrofu. Jak říká staré přísloví, odneste si pouze vlastní vzpomínky, a zanechte méně stop než šnek na dietě. Jedna věc určitě je, odpadky odnášet a druhá je vůbec netvořit. Například místo papírových kapesníčků používaných při odskakování si na dámy můžete použít opakovaně použitelné antibakterialní utěrky Kula Cloth.
Drákulova nevěsta:
Někdy se to nehodí, ale když to nepřijde, je to ještě horší. Vyhrát se moc nedá, maximálně uhádat remízu. Jak si poradit s tímto „speciálním“ obdobím? I přesto, že nám trh nabízí spoustu možností, zde se nevyplácí moc experimentovat. Maximálně vyměnit klasické vložky a tampony za jejich ekologičtější protějšky, jakými jsou menstruační kalhotky či kalíšky. Fungují skvěle, jen je potřeba si na ně lehce zvyknout, ať se ráno neprobudíte jako Drákulova nevěsta.
Pohoda a smíření:
Mějte realistická očekávání. Ne každý výlet bude jako z pohádky. Ale i když to někdy bude bláto po kolena, vzpomeňte si, že z toho budete mít parádní historky a zážitky večer do hospody.
Tak holky, vezměte si kámošky, naše tipy a batoh na záda, jde se na to!