Na ultratrailové maratony s čelovkou NAO RL

22. března 2023

Na ultratrailové maratony s čelovkou NAO RL

Tom Štverák, nadějný ultratrailový maratonec a tester Petzl, v zimě vyzkoušel novou čelovku NAO RL během závodu 24 hodin kolem Lysé hory.

"Firma Petzl je, co se týká čelovek, bezesporu jedna z nejlepších na trhu, a proto jsem moc rád, že jsme se domluvili na spolupráci - díky! A taky moc díky prodejně sportovního vybavení, Sportovně, za zprostředkování.
Už asi přes rok běhám s čelovkou Petzl Iko Core, se kterou jsem maximálně spokojený. Na začátek spolupráce jsem dostal do povinné výbavy čelovku Bindi a jako hlavní světlo novou Nao RL, o které bude tahle recenze. Ostrým testem mohla projít téměř hned na LH24 (dlouhá noc, mráz, těžké podmínky,…)."

Čelovka vypadá na první pohled celkem veliká, ale váží pouhých 145g a jelikož má váhu perfektně rozloženou, tak jsem skoro ani nevěděl, že mám něco na hlavě. Vůbec mi neskákala a ani jinak neobtěžovala. 

Světelný tok čelovky je 1500 lumenů, což už je opravdu slušná nálož. Kužel je dostatečně široký a skvěle osvětlí celý terén jak do kopce, tak i při seběhu. Tato čelovka má 3 úrovně intenzity - já osobně jsem do kopce šel na ten nejnižší stupeň a někdy na druhý, zatímco z kopce na druhý a jen ve výjimečných případech na maximální 3. stupeň. 

Velkou novinkou je funkce REACTIVE LIGHTING, která reaguje na okolní prostředí a podle toho čelovka svítí. Lépe to reguluje výdrž baterky a člověk pořád nemusí čelovku manuálně ovládat - fakt skvělá věc, která mě nadchla na první dobrou. Minimální doba svícení s režimem REACTIVE LIGHTING by se měla pohybovat něco okolo 5 hodin. 

Jelikož jsem to neměl úplně otestované, tak jsem čelovku právě po cca 5 hodinách raději měnil a nechal si ji dobít u supportu. Ten mi ale říkal, že tam vždy byly minimálně ještě 2 zelené čárky, což si myslím, že vzhledem k teplotě která panovala (-12) je super. Za mě tipuju, že čelovka zvládne v pohodě 6-7 hodin v režimu REATCIVE LIGHTING. 

Nabíjecí akumulátor je umístěn na zadní straně čelovky a nabijí se přes USBC. Jeho kapacita je 3200mAh a také se dá samostatně používat jako powerbanka. Super je i ukazatel nabití. Jediné možné negativní vidím vyšší cenu čelovky, ale myslím, že je to investice, která se opravdu vyplatí.

Od malička sportuju. Začínal jsem s fotbalem a házenou, a oba sporty jsem hrál bezmála 10 let. V patnácti letech jsem si vyzkoušel pár závodů v běhu do vrchu na Lysou horu a taky svůj první ultramaraton Beskydská sedmička. Od té doby jsem tomuto sportu propadl, oddal se mu a běhám ultramaratony převážně v horách. 



1. Je těžší běhat rychle kratší běhy nebo pomalu ty delší?
Každé má samozřejmě svoje, ale pro mě jako ultra běžce jsou těžší ty kratší a intenzivnější běhy.


2. Jaký je podle tebe rozdíl mezi zkušeným běžcem a začátečníkem?
Zkušený běžec je podle mě silné slovo, pokud není někdo opravdu profesionál. Myslím si, že i já se pořád ještě „učím“, a to běhám už téměř 10 let. Každopádně bych se asi nazval běžcem se zkušenostmi a za začátečníka považuji někoho, kdo teprve s během opravdu začíná a celkově ten sport poznává.


3. Čím by si měl začátečník projít, aby okusil krásy běhu naplno?
Ze začátku to určitě nepřepálit a běhat hlavně na pocit a pro radost. Neměl by si hned ze startu dávat nějaké velké cíle, ať pak není zklamaný a spíše by měl mít radost z každého zlepšení. Když na to jde člověk nějak postupně a nedělá si s tím moc těžkou hlavu, tak se pak výsledky dostaví samy.


4. V čem je pro tebe běh lepší než ostatní sporty?
Od malička jsem hrál házenou a fotbal. Poté co jsem okusil běh v horách tak bylo jasno. Nadchla mě ta svoboda, hory, příroda, atd…


5. Běháš v jakémkoli počasí, může ti něco zabránit v tréninku?
Běhám v jakémkoliv počasí, ale když jsem na tréninku někde ve vyšších horách (Tatry, Alpy,…), tak si dávám pozor na nějakou bouřku a podobné nebezpečné podmínky.

6. Jaký je tvůj nejlepší zážitek spojený s běháním?
Vyloženě jeden vybraný asi nemám, ale pokud bych měl přece jenom nějaký vybrat, tak je to zaběhnutí FKT na trase Cesty SNP (770km, 30000m+) za 6dnů 19hodin a 15minut. To je určitě zážitek na celý život.


7. Máš svoji srdeční trať nebo vzdálenost?
Mám spíše pár srdečních závodů. Jinak mě dokážou učarovat asi všechny hory a nová místa. Vzdálenosti mám asi nejraději okolo těch 100 mil a čím dál více pokukuji i po delších vzdálenostech.


8. Jak si se dostal k běhání a od kolika let běháš?
Ve svých 15cti letech jsem si zaběhl Beskydskou sedmičku a poté jsem se postupně začal věnovat už pouze běhu.


9. Co považuješ za svoji největší přednost a slabinu?
Přednosti: silnou hlavu, vytrvalost a když si něco dám do hlavy, tak si za tím fakt jdu. Slabiny asi rychlost, na které se ovšem snažím pracovat.


10. Jak zvládáš stres?
Myslím si, že stres mám už jen takový ten zdravý, který mě spíše nakopne.


11. Co je podle tebe nejpodstatnější dovedností běžce – je to vůle, technika, nebo vytrvalost?
Těch aspektů je opravdu hodně a pokud chce dosáhnout člověk nějaké úrovně, tak musí mít snad všechno. Ale jsem toho názoru, že nejdůležitější je hlava, protože právě hlava je mocný čaroděj, který dokáže ovlivnit vše ostatní.

12. Běháš radši sám nebo s někým? S hudbou nebo bez?
Spíše sám, ale na delší pomalé tréninky se rád s někým domluvím a dobře u toho pokecáme. Jinak běhám bez hudby, ale mimo trénink ji poslouchám téměř pořád.


13. Jaká je tvoje nejoblíbenější oblast na běhání? Šotolina nebo asfalt?
Hory.


14. Jakého závodu si nejvíc vážíš? A který ti udělal největší radost?
To je taky strašně těžká otázka. Vážím si každého závodu, do kterého dám všechno a vím, že více jsem už udělat nemohl. Nějaký výsledek už je pak jen takový bonus navíc.


15. Nějaký poučný nebo zábavný zážitek z běhání?
Možná něco jako: Když je ti zima, tak přidej. Anebo: Čím rychleji poběžíš, tím dříve budeš v cíli. A taky: Pravá, levá, nahoru, dolů a jsi doma ?.


16. Proč je podle tebe běh v současnosti tak populární?
Protože člověk prostě vyběhne, kdy má čas a je to velice dostupný sport, který se dá dělat téměř kdykoliv a kdekoliv.


17. Co bys doporučil začínajícím běžcům, anebo čeho se mají vyvarovat?
Už jsem to asi říkal v otázce číslo 3… Ze začátku to určitě nepřepálit a běhat hlavně na pocit a pro radost. Neměl by si hned ze startu dávat nějaké velké cíle, ať pak není zklamaný a spíše by měl mít radost z každého zlepšení. Když na to jde člověk nějak postupně a nedělá si s tím moc těžkou hlavu, tak se pak výsledky dostaví samy.


18. Dodržuješ tréninkový plán? Jak vypadá?
Od listopadu jsem začal spolupracovat s trenérem, takže ano. Mám určitě více rychlostních tréninků než dříve, a taky se to liší podle toho na jaký závod se zrovna připravuji. Ale trénuji téměř denně, sem tam jeden volný den. Do toho nějaké kompenzační sporty (plavání, cvičení, kolo). Běhám v průměru něco mezi 500 – 600km měsíčně.


19. Jaké používáš vybavení?
Druhým rokem běhám pod značkou The North Face a jsem maximálně spokojený.

20. Co je tvojí největší motivací?
Asi překonávat sám sebe a pořád posouvat své limity.


21. Jaké jsou tvé plány a cíle pro nadcházející sezónu?
To se ještě bude přesně odvíjet podle toho, zda mě vylosují na Tor des Geants (350km, 25000m+). Do té doby mám v plánu nějaké závody jak u nás, tak v zahraničí.


22. Kde bys chtěl být za 10 let, jak bys chtěl žít?
Netajím se tím, že bych chtěl dělat ultra běh profesionálně. Takže ideálně jako profesionální běžec. Ale je to spíše takový můj sen.


23. Jak nejradši odpočíváš? Co je tvůj největší relax?
Kamarádi, welness, hudba, jiné sporty, filmy,….


24. Něco dalšího zajímavého, co bys chtěl sdělit?
Myslím si, že jsme dostatečně vyčerpali všechna témata: Snad jen, že díky moc všem za podporu a moc si ji vážím! Jo, a dělejte, co vás baví a v životě naplňuje.


Dosavadní největší úspěchy

  • 2022 – Vítězství v mixech i celkově dvojicích na Jestedskyrace (dohromady 187km)
  • 2021 – Vítězství a traťový rekord na Malokarpatská Vertikála (56,8km, 2800m+)
  • 2021 – Vítězství na Javornická 50 (57km / 2450m+)
  • 2021 – Vítězství na 100 miles of Istria (168km / 6390m+)
  • 2021 – 31. místo na UTMB (170km, 10 000m+)
  • 2021 – 2. místo na Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich (110km, 3700m+)
  • 2021 – 1. místo – Horská výzva Beskydy (63km, 3200+)


Pokud se chcete dozvědět více o Tomášovi navštivte jeho stránky: tomstverak.cz

← Zpět na seznam článků