Nejčastější chyby při balení batohu do hor

1. srpna 2024

Nejčastější chyby při balení batohu do hor

Známe to všichni. Přišly prázdniny a ty vyrážíš na svoji první velkou výpravu do hor. Chystáš se sbalit konzervy hovězího ve vlastní šťávě, fazole na snídaní a pecen chleba. Stan si půjčuješ od dědy, který v něm naposledy spal na vojně. Že existuje nafukovací karimatka zjistíš až za pár let. Holky k tomu přihodí ještě vycházkové šaty a řasenku, co kdyby. A může se vyrazit.

Tak asi takhle nějak vypadaly začátky nás všech. Někteří u sebetrýznění s taháním batohu obrovské váhy a rozměrů zůstali s nadšením do dneška. Patří toto utrpení ke zdolávání hor? Možná. Ale možná taky ne.

Ultralightová spirála

Ultralightová spirála říká, že čím jsme lehčí, tím jsme rychlejší. Čím jsme rychlejší, tím zvládneme víc kilometrů denně. A čím víc kilometrů zvládneme, tím kratší dobu nám to bude trvat. Tím pádem budeme potřebovat méně jídla, budeme lehčí, a tedy zase o něco rychlejší, a tak dále. Rozhodně to ale není o tom, se někam pořád hnát. Cílem je si užít každý krok na cestě, nenechat se ztrhat batohem na zádech a podívat se v omezeném čase na více míst nebo prostě jen relaxovat. Proto dneska hodně hikerů přechází na ultralightovou výbavu a s nadšením váží každý gram, který s sebou nosí.

Kde začít

Nejjednodušší, jak batoh odlehčit, je začít od velké trojky, tedy stanu, batohu a spacáku, jelikož právě toto bývají nejtěžší části výbavy. Někdo tak vyměňuje stany za tarpy a spacáky za quilty. Není ale hned potřeba jít do extrému a pokud si potrpíte na prostorný útulný stan, je na trhu spousta známých i méně známých značek, které jsou schopny vám výbavu značně odlehčit. Já jsem si hodně oblíbila stan Hubba Hubba od MSR, který se nově dá sehnat i v bike packingové verzi a má skvělých 1,5 kg (pro 2 osoby). Péřové spacáky i dobré ultralightové batohy se pak dají sehnat ve váze každý kolem kila. Do batohu pak stačí už jen přihodit karimatku a pohodlný spánek je zaručen.

Oblečení bývá velký kámen úrazu u balení. Opravdu potřebujeme na každý den čisté tričko a ponožky? Co si sbalit, aby to bylo tak akorát? Samozřejmě hodně záleží na ročním období, místě a předpovědi počasí. Proto by balení vždy mělo pokrýt tyto aspekty.

Hygiena

Odličovací ubrousky jsou fajn po celém dni pro zajištění základní hygieny. Určitě ale není potřeba brát celé balení, které kromě 100 ks deklaruje dalších 20 % zdarma. Pokud tedy ubrousky nutně potřebujeme, je dobré si brát balení odpovídající počtu dnů na treku. Navíc při aplikovaní leave no trace policy, která říká, že vše, co si do přírody přineseme, bychom si měli i odnést, je to váha, které se jen tak nezbavíme. A tak je k zamyšlení, jestli by stejně neposloužil pramen vody někde po cestě. Mezi skvělé vymoženosti patří například cestovní bidet Culo Clean nebo pro holky ubrousek pro osobní hygienu Kula Cloth.

Hodně se setkávám i s tím, že si lidé nosí do hor nepřeberné množství kosmetiky zahrnující např. šampón, kondicionér, denní a noční krém a další různé přípravky na pleť a vlasy. Na tom by asi nebylo nic špatného, pokud by to vše nebylo v originálním balení a nejlépe ještě úplně plné. I v tomto případě je dobré myslet na to, kolik toho budeme opravdu potřebovat a místo toho si například vzít jednorázové balení. Krémy si pak přelít do menších lahviček. Je mi jasné, že každý chce na fotkách vypadat co nejlépe, ale pokud budeme strhaní pod tíhou batohu, z vlastní zkušenosti ani nebudeme mít chuť jakékoliv fotky dělat. A úsměv ve tváři nám sebelepší suchý šampón nevykouzlí. I když ten možná ano, alespoň do prvního stoupání, než kapky potu vrátí vlasy do původního stavu.

Jídlo

Hlad a žízeň umí znepříjemnit jakýkoliv den. O to víc, pokud nás čekají velké vzdálenosti a potřebujeme energii. Jídlo je tedy atribut, na kterém se šetřit příliš nedá. Stravou se zabývají celé vědní obory, ale pokud se na něj budeme koukat z pohledu ušetření váhy, cesta tady je. Všeobecně se počítá kilo potravin na den, ale i zde se dá hodně ušetřit, pokud si nebudeme brát potraviny obsahující hodně vody (ovoce, zelenina) nebo ty, které mají málo kalorií (okurka, dietní potraviny). Pro tyto účely se prodávají dehydratované pokrmy např. Summit To Eat, ale je možné si je svépomocí vyrobit i doma (např. sušené maso).

Chybu, kterou jsem ze začátku dělala hodně já, byla, že jsem měla strach, že budu mít hlad, a tak si k napočítanému jídlu na dny vždy přihodila ještě spoustu sušenek, tyčinek a klobásek. Místo jídla na týden jsem pak nesla dvojnásobek. Češi jsou typičtí tím, že se například oproti Američanům o jídlo rádi dělí. Pokud to tak dělají všichni, končí to většinou u dohadování, čí jídlo se bude jíst první. Dobrá zpráva je, že jídlo se nepočítá do základní váhy a pokud nebudeme zrovna na nechtěné dietě, bude nám postupně z batohu ubývat.

A co bývá nejčastější chyba?

Když už vychytáme celou svoji výbavu, napočítáme všechny páry ponožek. Zkontrolujeme předpověď počasí a ujistíme se, že lavinová výbava nebude potřeba. Vyhážeme všechny nadbytečný kokina, tak přijde ten moment, že s uspokojením konstatujeme, že do toho poloprázdného batohu by se ještě něco vešlo. Co kdyby, jen pro případ přihazujeme karty, oblíbený hrníček, nafukovací polštářek, péřové botičky, svíčku. Jsou ale všechny tyto věci potřeba? Otázka spíš zní, chci nést příštích pár dní tuto věc, pokud ji použiji jen jednou, a to ještě jen možná? Co se stane, pokud ji nevezmu. Existuje alternativa?

Ale ať nejsem pes, i já si sebou občas beru svoji luxury item, tedy věc, kterou nepotřebuji, ale udělá mi radost. Někdy je to Nalgen láhev, do které se dá nalít horká voda a použít jako topítko do spacáku. Někdy je to nafukovací polštářek, když jdu na výpravu bez péřovky, která mi běžně pro tyto účely slouží a někdy to je hrníček na ranní kafe.

Při balení je potřeba plánovat a čím více času věnujeme přípravě, tím více dokážeme batoh odlehčit o nepotřebné věci, nebo věci, které bereme jen pro případ. Zároveň je dobré se po každé výpravě podívat, jaké věci jsme vůbec nepoužili a proč. Jestli to bylo kvůli vydařenému počasí, nebo to nebylo potřeba (většinou oblečení a kosmetika). Kdo bude chtít, může se zamyslet, jestli by tu danou cestu zvládl ještě bez nějakých věcí. 

Ultralight, ale ne ultrastupid 

Všechno má své hranice a nejde odlehčovat do nekonečna. Je to spíš takový kompromis mezi tím, jakou míru diskomfortu jsme schopni ještě unést za cenu lehčího batohu. Nikdy ale nesmíme podcenit bezpečnost a balit se odpovídajícím podmínkám a místu, kam se chystáme. Zároveň by v žádném batohu neměla chybět lékárnička pro poskytnutí první pomoci.

Můžeme odlehčovat, jak chceme, ale pokud se do hor vydáme s kamarádem, který ještě fenoménu ultralightu nepodlehl a bude za námi funět s výbavou čítající malou domácnost, stejně se daleko nedostaneme. My ale budeme mít dost prostoru užít si přírodu kolem nás.

Happy trails.

← Zpět na seznam článků