22. prosince 2022
Zimní kempování – jak zůstat v teple
1. Oblékejte se ve vrstvách
Oblékněte se tak, abyste odolali kempování v chladném počasí. Oblékání do více vrstev, včetně základní vrstvy, střední vrstvy, zateplené bundy a svrchní bundy, vám dá větší kontrolu nad regulací tělesné teploty. Jak budete procházet denními aktivitami, budete zvyšovat tělesné teplo. Při tom je důležité se vyvarovat pocení, protože jak schnete, pot se ochlazuje a zabalí vás do studeného kokonu. Řízení tělesného tepla neustálým přidáváním a odebíráním vrstev vám pomůže co nejvíce předcházet pocení, což je klíčová součást toho, jak zůstat v teple při zimních aktivitách.
Montane Anti-Freeze XT Jacket | Lehká péřová bunda s kapucí
Montane Phase Jacket | Nepromokavá GORE-TEX bunda
2. Převlékejte si zpocené (vlhké?) oblečení (sbalte si extra spodní prádlo)
Jakmile rozbijete tábor a jste připraveni usadit se na večer, sundejte si propocené vrstvy co nejdříve. I když může být těžké se svléknout v drsných podmínkách, budete vděční, že jste to udělali. Převlečením suchého oblečení (včetně ponožek) oživíte vaše tělesné teplo. Poté si oblečte tolik vrstev oblečení, kolik potřebujete, abyste se cítili pohodlně. Na závěr si nasaďte načechranou izolační bundu (peří nebo syntetika).
V nejchladnějších nocích můžete přes izolační bundu přidat membránovou svrchní bundu. To je celkem účinný tah, protože membránové bundy zachycují únik vnitřního tepla výjimečně dobře. Není ostuda spát v membránové bundě, pokud to znamená pohodový noční odpočinek.
3. Dvě karimatky jsou lepší než jedna
Vaše karimatka vás izoluje od studené země a sněhu a dvě karimatky poskytují větší izolaci a teplo než jedna. Všeobecně teplo podložky (technicky její tepelný odpor) se měří hodnotou tepelného odporu R a dobrou zprávou je, že hodnoty R dvou podložek se sčítají a nabízejí kombinovanou izolační účinnost.
Osvědčenou a mnohokrát vyzkoušenou kombinací dvou karimatek je čtyř sezónní nafukovací karimatka, např. Thermarest NeoAir XTherm NXT, podložená pěnovou karimatkou s reflexní vrstvou, např. Thermarest Z Lite SOL. V jiném lehkém sbalitelném spacím systému než tomto vyzkoušeném, bude obtížné se zahřát.
Thermarest NeoAir XTherm NXT | Nafukovací karimatka-čtyřsezónní
Thermarest Z Lite SOL | Ultralehká pěnová karimatka
4. Používejte dvě vrstvy – spacák a přikrývka
Vrstvěte ultralehké karimatky, spací pytle a přikrývky
Najít vybavení, které je dostatečně teplé do zimních podmínek, a přitom zůstává lehké a skladné ve vašem batohu, může být těžké. A právě zde může vrstvení zimního spacáku s péřovou přikrývkou změnit hru. V dnešní době jsou díky vyspělým materiálům spací pytle a přikrývky lehčí a efektivnější než kdy jindy. Nemusíte se bát, že jste šetřili na váze, když jste si vzali lehčí spacák. Péřová přikrývka vám zajistí skvělou zálohu proti nejchladnějším nocím a dodá extra vrstvu ultralehkého tepla, která může znamenat významný rozdíl ve vašem pohodlí.
Tahat s sebou přerostlý spací pytel a extra silnou karimatku není praktické, když cestujete s batohem. Ale pokud je vám v noci zima, nebudete dobře spát. Naštěstí můžete příjemného tepla dosáhnout chytrým vrstvením. Zvažte zdvojnásobení matrací použitím pěnové a nafukovací karimatky. Vybírejte karimatky s reflexní vrstvou odrážející teplo. Společně vás obě spací podložky lépe izolují od země.
I když váš letní spacák sám o sobě nemusí stačit, přehození ultralehké péřové přikrývky může stačit. Tato kombinace může být stále lehčí než objemný těžký spacák s limitem 0°. Je také důležité vybrat si spacák, který vám dobře sedne a nebude mít přebytečný vnitřní prostor. Čím větší je spací pytel, tím více tělesného tepla je potřeba k jeho vyhřátí.
Mnoho spacích pytlů Thermarest má na každé straně integrovaná poutka na přikrývku pro připevnění za účelem zvýšení tepelného komfortu.
Thermarest Parsec -6C | Třísezónní péřový spací pytel
Thermarest Ramble Down Blanket | Prostorná péřová deka pro 2 osoby
Thermarest Corus 20F/-6C | Péřová, sbalitelná přikrývka vhodná na třísezónní používání
5. Láhev s horkou vodou si nedávejte k nohám, ale ke středu těla
Vaši láhev na vodu s horkou vodou si nedávejte do spacáku až do špičky k nohám (typická rada), ale umístěte si ji ke středu těla k oblasti třísel. Z této pozice vám láhev zahřeje krev, která prochází celým vaším tělem, dostane se do všech končetin a rychleji zahřeje celé tělo. Rozdíl je patrný a tento malý trik může být první zkušeností, kterou předáte dalším kamarádům.
6. Na spaní si nasaďte balaklavu
Hlava, i když je ve srovnání s celým tělem nepatrná, má důležitou tepelně regulační funkci. Hlavou odchází až 30 % tělesného tepla. Její zakrytí je jedním z nejrychlejších způsobů, jak zvýšit tělesné teplo, ale čepice a kapuce mají tendenci během noci sklouznout. Kukla naopak zůstává na svém místě a zachycuje těžce vydělané teplo. Navíc poskytuje dýchací otvor pro ventilaci. Nasazením kukly pod čepici, nebo kapuci, ještě zvýšíte tepelný komfort pro usínání.
7. Větrejte váš stan
I když se to může zdát nelogické, proudění vzduchu ve stanu je v zimě důležitější než v létě. Při dýchání uvolňujete uvnitř stanu horkou páru, která zkondenzuje na chladných stěnách a následně zmrzne. Otevření větracích otvorů na vašem stanu, byť jen částečně, pomůže snížit množství námrazy uvnitř stanu. Vy se potom neprobudíte do ojíněného mrazáku, který s vycházejícím sluncem začne tát a vy budete mokří a nešťastní.
8. Zvolte si vařič vhodný do větru a mrazu
Podzimní vrtkavé počasí může přinést silnější vítr a nižší teploty. To jsou dvě veličiny, které způsobují problémy u tradičních plynových vařičů. Ve větru neudrží plamen a v zimě klesá jejich výkon, protože studený vzduch snižuje tlak v kartuši a zkapalněný plyn neproudí do hořáku dost účinně. Chcete-li, aby váš vařič fungoval dobře i v chladném počasí, vyberte si takový, který má konstrukci odolnou proti větru, integrovaný regulátor tlaku nebo možnost otočit kartuši obráceně, aby z ní mohl zkapalněný plyn vytékat.
Plynové vařiče s výše jmenovanými technologiemi fungují mnohem lépe v náročných podmínkách. Ale osvědčeným standardem pro vaření v chladném počasí však zůstávají vařiče na tekutá paliva. Je to proto, že poskytují konzistentní tepelný výkon bez ohledu na okolní podmínky, což z nich dělá spolehlivou volbu do nejchladnějších zimních měsíců.
MSR Windburner Personal Stove System | Lehký a výkonný vařící systém na plynové kartuše
9. Plynové kartuše udržujte v teple
Plynové vařiče se při provozu spoléhají na tlak uvnitř kartuší, který žene zkapalněný plyn do hořáku. Studený vzduch způsobuje pokles tohoto tlaku. Nejjednodušší způsob, jak udržet váš vařič v chodu, je udržovat plynové kartuše v teple.
Jedním ze způsobů je uložit kartuši přes noc do spacího pytle. Dalším dobrým trikem je zahřát alespoň dvě kartuše, takže jakmile jedna během používání začne chladnout a výkon začne klesat, vyměníte ji za druhou a můžete pokračovat ve vaření.
A rada nakonec, můžete ohřát misku s vodou a během vaření do ní ponořit náhradní kartuši. Teplá voda udrží teplotu kartuše nad bodem mrazu a váš vařič neustále v chodu.
10. Nenechejte zamrznout váš filtr na vodu
Když noční teploty klesnou pod bod mrazu, je důležité, aby váš vodní filtr nezamrzl. Některé filtry obsahují filtrační vložky z dutých vláken, které jsou náchylné k poškození, pokud voda uvnitř vláken zamrzne. Váš vodní filtr si můžete umístit do spacího pytle a udržet ho přes noc v teple. Zajistíte si tak nezávadnou vodu po zbytek vaší cesty.
Platypus Quickdraw Microfilter Reservoir System | Praktický mikrofiltr se zásobníkem
11. Hodně jezte a pijte
V zimě vaše tělo spaluje kalorie, aby si vyrobilo potřebné teplo. Pravidelné doplňování kalorií udržuje vaši vnitřní pícku (termoregulaci?) v chodu. V noci se potraviny s vysokým obsahem tuku a bílkovin spalují pomaleji než jídla s vysokým obsahem sacharidů, a proto vás vydrží déle zahřívat.
Doplňování tekutin je také klíčovým faktorem pro fungování vašeho těla v chladu. Pokud nedoplňujete tekutiny, snižujete si svoji schopnost udržet se v teple. Pití velkého množství vody snižuje únavu. Pokud všechna vypitá voda způsobuje potřebu jít uprostřed noci na záchod, udělejte to. Vaše tělo musí vynakládat spoustu energie na zahřívání tekutiny v močovém měchýři, takže výlet ven stojí za to. Pokud jste tvrďáci (nebo opravdu jen líní), proměňte nějakou starou pitnou láhev na láhev čůrací, kterou můžete používat, aniž byste museli chodit ven. A i když se to může zdát hrubé, spaní s uvedenou lahví (s extrémně těsným víčkem) je dobrý způsob, jak teplo recyklovat. Možná si ten malý tip zapamatujte pro případ nouze.
13. Stan si postavte tak, aby byl ráno na slunci
Po chladné noci není nic příjemnějšího, než sluneční paprsky dopadající na váš stan. Během dne si uvědomte světové strany a pozorujte postup slunce. Večer při stavění stanu počítejte s východem slunce a stan postavte tak, aby zachytil ranní paprsky co nejdříve.
MSR stany řady Freelite | Ultralehké stany