Znáte horolezecká lana Petzl?

13. listopadu 2024

Znáte horolezecká lana Petzl?

Věděli jste, že Petzl vyrábí výborná horolezecká lana?

Horolezecké lano je jednou z nejdůležitějších částí vašeho vybavení, které si můžete koupit. Je to doslova ten „vlásek“, na kterém visí váš život, a může vám zpestřit nebo také zkazit vaše zážitky z lezení. Existuje několik důležitých faktorů, které je třeba znát při rozhodování se, jaké lano si pořídit. Průměr, hmotnost, ohebnost, manipulace a spoustu dalších vlastností nemůžete rozeznat přes pult outdoorové prodejny. A právě proto přicházíme my.

Ať už jsi zkušený klasik, iceclimber, nebo právě začínáš s lezením na stěně, dobré horolezecké lano je životně důležité. Dynamické horolezecké lano je to, co vás udržuje ve spojení se skálou, což vám umožňuje vytahovat cesty s jistotou. Pochopit, jak musí vypadat spolehlivé a odolné lano na stěnu, je prvořadé pro bezpečný zážitek z lezení.

Proč na laně záleží
Nejlepší horolezecká lana, ať už jde o jednoduchá, poloviční nebo dvojitá lana, vám dávají volnost, abyste mohli posouvat své limity. Vlastnosti lana mohou zlepšit váš zážitek z lezení bez ohledu na to, zda používáte tenká nebo silná lana, anebo cokoli mezi tím.

Důležité parametry lana
Při přemítání nad seznamem svého lezeckého vybavení věnujte pozornost typům horolezeckých lan, jejich průměru, povrchovým úpravám a označení středu lana.

Typy horolezeckých lan
Jednoduchá lana jsou nejčastější volbou pro většinu sportovních cest a lezení na umělých stěnách. Poloviční lana nabízejí větší flexibilitu a mohou snížit odpor na vícedélkových cestách se spoustou traverzování. Dvojitá lana se berou při cvakání expresek jako jedno lano, díky čemuž jsou oblíbená mezi ledolezci a alpinisty.

Průměr lana a jeho délka

1. Průměr lana

Obecně lze říci, že tenčí lano je lehčí. Tenčí lana však mohou být méně odolná a vyžadují větší zručnost pro bezpečné jištění. Silnější lana mohou být odolnější proti oděru a často lépe snesou časté používání. Pokud lezete s horním jištěním na skalkách kousek od parkoviště, pravděpodobně si pořídíte silnější lano. Pokud chodíte dlouhé nástupové cesty pod stěnu a lezete vícedélkové dlouhé cesty, budete chtít tenčí a lehčí lano.

Lana na vícedélkové lezení
Jednoduché lano do průměru 9,4 mm
Lana v této kategorii jsou velmi lehká, takže jsou ideální pro dlouhé vícedélkové cesty, kde je důležitá hmotnost. Moderní sportovní cesty na skalách a v převisech bývají hodně dlouhé a dost často potřebujete lano o délce až 80 m. Při takové délce už hmotnost lana hraje dost velkou roli. Tenká jednoduchá lana však nejsou určena k tomu, aby udržela tolik pádů jako lana silnější, hůře se s nimi manipuluje a bývají méně odolná.
Pokud máte v plánu hodně padat při vytahování cesty nebo opakovaně padat při nacvičování kroků při sportovním lezení, zvolte raději silnější lano.
Uvědomte si, že tenké lano se může rychle pohybovat jistící brzdou, takže k lezení budete potřebovat velmi zkušeného a pozorného jističe.

VOLTA 9.2
VOLTA GUIDE 9.0
ARIAL 9.5

Lana na skalky / Lana na sportovní cesty
Jednoduché lano o průměru 9,5 – 9,9 mm
Jednoduché lano této řady je vhodné pro všestranné použití, včetně tradičního a sportovního lezení. Tato lana jsou dostatečně lehká na to, aby je bylo možné vzít do hor, a zároveň dostatečně odolná na to, aby se na nich dalo lézt s horním jištěním na místních skalkách.

CONTACT 9.8
CONTACT WALL 9.8

Lana na stěnu
Jednoduché lano o průměru 10 mm a více
Lana o průměru 10 mm a více jsou nejlepší pro lezení na umělých horolezeckých stěnách, pro horní jištění top-rope, nacvičování sekvencí na sportovních cestách a bigwallové lezení. Tyto styly lezení mohou opotřebovat lano rychleji, takže je rozumné použít silnější a odolnější lano.

MAMBO 10.1

Lana do hor
Poloviční a dvojité lano
Poloviční lana mají většinou průměr okolo 8 – 9 mm, zatímco dvojitá lana jsou obvykle kolem 7 – 8 mm.

PASO GUIDE 7.7
RUMBA 8.0
TANGO 8.5

2. Délka lana

Dynamická lana pro horolezectví se vyrábí v délkách od 30 m do 80 m. Šedesátimetrové lano je standardní délka, která většinou stačí na univerzální použití ve všech situacích.

Outdoorová lana
Když se rozhodujete, jakou délku si koupit, pamatujte, že vaše lano musí být dostatečně dlouhé, aby polovina jeho délky byla stejná nebo větší než cesta, kterou budete lézt.
Například, pokud je lezecká cesta dlouhá 30 m, pak potřebujete minimálně 60 m lana, abyste mohli vylézt nahoru a být spuštěni zpět dolů. Na některé moderní sportovní cesty budete potřebovat 70 m nebo 80 m.

Indoorová lana
Pro lezení na indoorových stěnách se běžně používají kratší lana, s délkou kolem 35 m, protože vnitřní cesty bývají kratší než venkovní cesty. Některé moderní stěny mají 12 a více metrů na výšku a k tomu musíte počítat s dlouhými cestami v převislých profilech. Proto se vždy ujistěte, že délka vašeho lana je dostatečně dlouhá.

Technické prvky lan

Vždy, když porovnáváte lana, všimněte si, jakými technickými prvky jsou opatřena. Pro vaše použití to může znamenat velký rozdíl a usnadnění použití.

Vodoodpudivá úprava
Když lano absorbuje vodu, stává se těžším a hůře odolává silám generovaným při pádu (lano po vyschnutí znovu získá veškerou svou pevnost). V nízkých teplotách absorbovaná voda zmrzne a lano ztuhne a nedá se ovládat. Aby se tomu zabránilo, jsou některá lana impregnována. Někdy se upraví pouze povrch opletu, aby se voda nedostala dovnitř jádra, někdy je impregnované jenom jádro uvnitř lana. Lano, které má obojí, impregnaci jádra i opletu, je nejodolnější.
Vodoodpudivá úprava je nákladnější a proto jsou tato lana dražší. Pokud primárně lezete sportovně, na sportovních skalkách a lezecké stěně, pravděpodobně vám postačí standardní lano bez impregnace. Pokud se chystáte na alpinismus, lezení v ledu nebo vícedélkové lezení, kde se s deštěm, vodou, ledem a sněhem zcela určitě setkáte, vyberte si lano s vodoodpudivou úpravou.

Označení středu
Většina lan má uprostřed značku, často černou barvu, která vám pomůže určit střed lana. Umět identifikovat střed lana je při slaňování zásadní.

Dvě barvy
Některá lana jsou dvoubarevná. To znamená, že jedna půlka má jinou barvu nebo vzor, než druhá. Při spouštění lezce nebo hledání středu pro slanění snadno poznáte změnu a identifikujete střed lana. Je to efektivnější, ale dražší technologie označení středu lana. Někdy se může stát, že při vyblednutí barev u starších lan není změna snadno rozpoznatelná a identifikace středu je potom obtížnější.

Označení konců
Některá lana mají na koncích vpletenou nit jiné barvy nebo konce obarvené černou barvou, které varují, že se blíží konec lana. To je užitečné při slaňování nebo spouštění lezce.

← Zpět na seznam článků